Úvod >
  • Donovaly

Donovaly

Informácie o obci Donovaly

Online publikácia Čarovné Donovaly

Horská obec Donovaly sa nachádza severne od Banskej Bystrice vo vzdialenosti 26 km v nadmorskej výške 960 metrov medzi pohoriami Veľká Fatra a Starohorské vrchy. Obec tvoria vlastné Donovaly a 7 ďalších osád: Sliačany, Hanesy, Mišúty, Mistríky, Polianka, Bully a Močiar. V obci je významné lyžiarske stredisko. Každoročne od roku 1992 sa tu konajú preteky psích záprahov.
Donovaly majú bohatú históriu. V 17. storočí tu postupne vznikali osady zamerané na výrobu dreveného uhlia. Postupne na ich základe bola v 18. storočí založená obec Donovaly. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1702. Prvý hotel sa na jej území začal stavať v roku 1936. Za posledných 10 rokov sa tu rozmohla výstavba apartmánových domov a hotelov.
Pri potláčaní SNP na Donovaly a Staré Hory ustupovala povstalecká armáda, ktorá tu zanechala väčšinu svojej ťažkej výzbroje. Pre vhodné prírodné podmienky sa Donovaly stali jedným z centier tzv. partizánskej republiky (neďaleko sa nachádzajú Nemcami vypálené obce Kľak a Kalište).
Donovaly sa nachádzajú na rozhraní medzi Nízkymi Tatrami a Veľkou Fatrou. Najvyšší bod nad nimi je Zvolen (1 402 m n. m.), vedľa sa nachádza Nová Hoľa (1 386 m n. m.), kam vedie aj kabínková lanovka.