Fairy tale village

Everyone who wants to experience the atmosphere of Slovak folk fairy tales is invited to our untraditional village, which was build in the style of folk-fantasy architecture inspired by Dobsinsky. Visit to the fairy-tale village HABAKUKY on Donovaly is ideal for family trips as it takes you to the original atmosphere of Slovak fairy tales. Laktibrada, Popolvár, Zlatá Priadka and other heroes of folk tales will create amazing authentic athmosfere for the whole family, as if children's books and fantasies jumped to life directly from its pages. You're just waiting for the self-portrait of Dobsinsky to come up from behind the Shell Castle with the notebook in his hand. Fantasy and playfulness lies on every corner. Whether it's original fabulous architecture, interactive theatrical performances, or demonstrations of folk crafts. The program always looks after it.


Opening hours

     15. MAY - 27. JUNE  
09:00 - 16:00

Open for school trips and families with children (reservation needed)

           30. JUNE - 31. AUGUST 
   10:00 - 18:00

Open for public

 1. SEPTEMBER - 30. SEPTEMBER 
   CLOSED

 

FAQ

Fairy tale village

Entry

Whatever you like, join us through the miraculous gate where you can see the curled virgin, but also many hoodies and surprises.

Dragon head

The mighty dragon-bird guards us all and only if you really brave and you go to his big papule you will discover the charm of our village.

Dračie vajce, Amfiteáter

Dlhé roky vajce na čižme sedí, no nie a nie sa vyliahnuť. Čo však skrýva milé deti, nik to nevie odhadnúť. Pod ním sa hneď nachádza pódium, kde sa často veľká sranda koná.

Prorok rak

V  dielničke, ktorú Jožo Rak daroval chudobnému rezbárovi, si ráčte prehliadnuť drevené hračky, obrazy i bábky, a ak sa Vám dáka zapáči, neváhajte si ju zadovážiť

Veterník

V rozfúkanom panstve veterného kráľa, ktoré jeho prsty pokope držia, ukrýva sa múzeum skladateľa piesní slovenských Svetozára Stračinu, ktoré i Vy dobre poznáte.

Železná hora

Sídlo mužov z ocele. V jednej strane s ohňom hrá sa mocný ujo kováč, ktorý z kusov železa klince, ale i zvieratká ukuje. Naproti pán zošíva. Nie však látky, ale zvončeky. Nad ich dňom bdie vládca hory Železník, ktorý obýva spletité jaskynné chodby.

Bylinkár

Príbytok sedliaka, ktorý sa vďaka dohode s kmotrou smrťou zázračným bylinkárom stal. Kým lieči ľudí, jeho žena medovníky zdobí. Ráčte jej pomôcť a medovník si domov odneste.

Košikár

Domček z prútia upletený, v ktorom sedliačik si svoje žitko hľadá. Jeho strechu krásna koruna zdobí, ktorú tu kedysi kráľ obrov zanechal.

Slnečník

V upršaný deň, zíde ten kráľ sem. Na svojom tróne premýšľa nad osudom ľudí. I Vy sa s ním stretnúť môžete, aj keď prší aj keď pekne je.

Mesačník

V postieľke cez deň podriemkáva vládca našich snov. Stráži pekné noci detí a ich rodičov. Okrem toho stráži poklad dediny. Pokiaľ zatúžite zaopatriť si drobnosť dáku, neváhajte ho zobudiť a peniažky si zameniť.

Zlatá priadka

V domčeku Hanka s mužom prebývajú, všetko zlatie nitky pokrývajú. Hanka totiž priadkou bola, škriatok ku nej prišiel zdola. Jeho meno hádať mala, ale sa ho veľmi bála. Urobte si zastávku a pozrite si rozprávku.

Kráľ vody

Vedľa rybníka v modrej rybe svoj vodný trón má, stráži mu ho žaba slizká. I vodník sem občas zablúdi, no dobre si svoju dušičku strážte, inak on šups s ňou pod hrnček.

Škrupinový zámok

Padlo dračie vajce na zem, rozbilo sa. Škrupinky však Veterník sfúkal sťa krásny zámok. Tu stretnúť môžete princeznú i kráľa a keď pošťastí sa i dvorného šaša.

Čierne mesto

Keď vyslobodil kráľovič krásnu Beronu zo zakliatia a odviedol si ju na svoj zámok, ostalo čierne mesto prázdne. To len do chvíle, keď sa tu pojašení komedianti usídlili so svojím tradičným bábkovým divadlom.

Hodovňa

Mocná striga zakliala dedinku, no sama pri tom zdrevenela. Ak však budete mať šťastie, možno sa aj prebudí. Niečo sladké pod zub si uchmatnite, alebo pri kávičke vychutnajte.

Kúrnik Shopa Center, Opeklisko

Mocná striga zakliala dedinku, no sama pri tom zdrevenela. Ak však budete mať šťastie, možno sa aj prebudí. Niečo sladké pod zub si uchmatnite, alebo pri kávičke vychutnajte.

Negrambľoš

Šikovné ručičky sa tu vždy stretnú, môžeš si tu vyrobiť aj našu papierovú strigu.

Altánok

Medovníková chalúpka

V chalúpke pod stromami, býva naša striga. Aj Janko s Marienkou sa jej boja. Avšak vždy sa ku nej zatúlajú preto neváhajte aj Vy a choďte sa zatúlať na rozprávku.

Čarovný mlynček

Stačí do uška zašepkať ,,Mlynček meľ!“ a mlynček Vám namelie plno dobrôt od výmyslu sveta .

Čertova nora

V hlbokej nore sa skrýva, náš čert. Rád doma prebýva. Zabúchajte mu na vráta možno Vás pozve na pavúka.

Pieskovisko so šmýkačkou

Aj ty môžeš mať svoj vlastný hrad, ako náš pán kráľ, postaviť si ho môžeš z piesku. Alebo sa šmýkať po šmýkačke k nemu dolu.

Ihrisko

O zábavu postarané na ihrisku sa všetci stretávame. S Klingášom cez sieťku, volejbal si zahráme.

Koliba bača a drak

Najlepšie halušky sa robia práve tu. Dopočul sa o tom aj drak, preto ich prišiel všetky spapať. My mu ich však nedáme, preto s ním bača dodnes bojuje.

77-ma krajina

Za sedemdesiatimi siedmimi horami a dolinami, čo by si len kameňom dohodil, sa nachádza sedemdesiata siedma kraj-iná. Nemusíš sa jej báť pretože aj tu sa rozprávkam dobre býva, choď a presvedč sa. 

Preliezková dráha

Nebojsa sa nikdy nebál a ani odvaha mu nechýbala, trénoval totiž na tejto dráhe. Kde si aj ty môžeš skúsiť svoje sily.

Voliéra

Domček pre zvieratká

Aj zajačiky musia niekde bývať, ich domček pripomína hrad, príď ich pohladkať.

Pastva

Bača vždy ráno zavčasu, vyženie dobytok na pašu, a tam sa celý deň pasú kým lúče slnečníka nezmiznú. 

Obora

Maštaľ s výbehom

Všakovaké zvery u nás žijú, ovce, kozy, prasiatka, radosť z nich má celá rodinka.

Preliezkový domček

Domček tu tak smutne stojí, rozveseľ ho smiechom svojim. Lezeckými schopnosťami, fantázie radosťami. Preliezaj si sem a tam, ako správny lezúň má.

Preliezky a hojdačky

Komediant, či striga Rapavka pohojdať sa s nimi môže aj tvoja mamička. Ty zatiaľ môžeš zdolať nášho dreveného draka ako sa patrí, na poriadneho rytiera.

Program

30. 12
30. 12

Get fresh news
about Habakuky!